Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Druhé kolo fanouškovských otázek pro Adama Ondru

Český Spiderman a jeden z nejlepších světových lezců na obtížnost Adam Ondra odpověděl na druhé kolo otázek, které mu pokládali naši fanoušci na facebooku Mixit. Přečtěte si jeho zajímavé odpovědi.

A pokud Vás zajímá, jak odpověděl Adam na fanouškovské otázky před rokem: první kolo otázek najdete zde.

Hlídáte si jídelníček nebo občas hřešíte? Za chvíli budou Vánoce s bramborovým salátem a řízky, máte tohle tradiční jídlo také tolik rád nebo dáváte spíš přednost zdravým dobrotám? 

Určitě si jídelníček hlídám. Je to celkem snadné, když jsem doma a mám čas si nakoupit správné suroviny a uvařit si. Při cestování je to o dost náročnější, i proto moc rád cestuji autem, ve kterém mám malou kuchyňku a jednoduchou večeři si mohu udělat i na odpočívadle. Ale cestovat bez možnosti si uvařit je to nejnáročnější. Často si dělám jídla do krabiček, ale pokud není jiná možnost, klidně si dám třeba i sendvič, než že bych byl hlady. Je třeba najít ten správnej balanc mezi zdravým stravováním a nebýt z toho vystresovanej. Obecně mi chutnají zdravá jídla a na takové ty klasické nezdravé věci ani nemám chuť, takže v tom mám výhodu. Hůř se odolává sladkému, ale to se zase při mém zápřahu snadno spálí.

Až jednou založíte rodinu, chcete mít doma také malé horolezce? Vedl byste je k tomuto sportu?

Budu moc rád, pokud moje děti polezou, ale rozhodně je do toho nebudu nutit. Pokud budou mít zájem, s největší radostí je do lezení zasvětím.

Najdeš si ještě čas zalézt si jen tak pro radost? Vylézt na nějakou skálu a rozhlídnout se po okolí?

Občas ano, je důležité si někdy pročistit hlavu. Často i ten stejný den, co zkouším nějakou těžkou cestu. Stejně se musím jít rozlézt (rozehřát), a tak si spojím příjemné s užitečným.

Bavil tě tělocvik na základce a jaké jsi měl z něho známky? Případně jestli bylo něco, co tě nebavilo (míčovky, atletika, gymnastika)?

Tak měl jsem jedničky z tělocviku, ale nijak jsem na ostatní sporty talentovaný nebyl. Míčovky mě vyloženě nebavily a dost mi nešly. Bavila mě hlavně gymnastika.

Ondro od jakého věku podle tebe je vhodné dávat dítě na stěnu? Máme jedno děsně aktivní děcko a všude leze na všechno a je jí teprve cca 1,5 rok.

Myslím, že není minimální věk, je spíš otázka, od jakého věku seženete vybavení.

Ondro, dát si mixitku na skále asi není zas takový výkon, ale dokázal by si zdolat i nějakou menší skálu i s miskou müsli s mlékem a nevylít ji. Dokázal by si lézt i jen s jednou rukou? Mají tedy šanci v horolezectví i handicapovaní lidé? Díky

Ano, jsou různě handicapovaní lidé a je neuvěřitelně inspirativní je vidět na skále. Lezou jednonozí, jednorucí a dokonce bez obou nohou. Samozřejmě je to výrazně těžší. Lézt s miskou müsli bych dokázal jen velmi lehkou cestu.

Adame, které mixítky máte nejraději, a kdo Vám vyrábí Vaše oblíbené marmelády. Děkuji za odpověd.

Nejraději mám proteinovou čokoládovou. Marmelády dělají v naší rodině babičky, maminka a občas i já.

Vzhledem k tomu že jsme národ, který miluje svou českou filmovou tvorbu a především film Jak dostat tatínka do polepšovny, by mě zajímalo jestli jste pokořil filmový Dračí zub, ve skutečnosti skálu Skaut? :-)

Bohužel ještě ne.

Ondro, jsi velmi štíhlý. Je to podmínka, aby lezení bylo tak úspěšné jako u Tebe?

Samozřejmě pracujete s vlastní vahou, takže kilogramy hrají roli. Kulturista toho moc nevyleze. Ale je otázka, jestli je lepší být úplně vychrtlý a bez svalů, nebo přece jen nějaké svaly mít. Lezců je spousta typů a vše má nějaké výhody a nevýhody. Hraje samozřejmě roli i genetika a ta se těžko ovládá.

Který byl tvůj nejhorší lezecký zážitek?

Špatný lezecký den neexistuje, záleží jen na úhlu pohledu. I zcela neúspěšný den vždycky může být minimálně lekce k poučení.

Trošku z jiného soudku. V jaké pozici usínáš?

Většinou na boku.

Na co myslíš, když si vážeš osmičku?

Vážu se na dračku (dračí smyčku), a dělám ji podvědomě, nekoukám se na to. Ale kontroluju očima, když ji dodělám a pak znovu těsně před lezením. Při samotném vázaní většinou koukám na cestu a opakuju si kroky.

Když už lezeš nahoru, tak bych se tě zeptala, máš rád bungee jumping nebo další jiné adrenalinové sporty?

Mám, a mám jich ještě spoustu k vyzkoušení. Moc rád jezdím na snowboardu, skok s padákem byl úžasnej zážitek a bungee nebo paraglide bych si někdy rád zkusil.

Ve spolupráci s Adamem Ondrou jsme k dokonalosti vyladili první z naší nové řady fitness kaší. Můžete se těšit na lahodnou kombinaci chuti ovoce, čokolády a kokosu. A navíc bez lepku. Rozhodně stojí za to vyzkoušet!


Sledujte neuvěřitelný příběh českého spidermana Adama Ondry na jeho Facebooku a Instagramu


Zpět na všechny články

0 Komentářů k článku Druhé kolo fanouškovských otázek pro Adama Ondru


Komentář

Další články

0 Košík Nahoru